Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Një shifër aspak e zakonshme ka ndodhur në basketbollin kosovar, në ndeshjwn Borea – KB Prishtina
Një ngjarje aspak e zakontë ka ndodhur në basketbollin kosovar, shkruan Gazeta Express.
KB Prishtina e ka mposhtur Borean me rezultat të thellë, 140:52, pra duke shënuar thuajse trefishin e pikëve të klubit pejan.
Por, ajo që ndodhi në këtë ndeshje ishte e rrallë.
Basketbollisti i prishtinasve, Valon Bunjaku ka pasur shifra të “frikshme” në duelin e zhvilluar gjatë fundjavës.
Ai ka realizuar “Quadruple-Double”, pra dyshifror të katërfishtë: 21 pikë, 21 asistime, 12 kërcime dhe 12 topa të vjedhur.
Diçka e tillë nuk ishte parë në basketbollin kosovar, ndërsa edhe në NBA njihen me gishtërinj basketbollistët që e kanë arritur këtë numër të frikshëm. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE