Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Herë pas here, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo e kanë dëshmuar aftësinë e tyre në forma të ndryshme, duke i nxitur shumë njerëz të besojnë se ata të dy janë futbollistët më të mirë në histori të këtij sporti.
Përderisa në garë për këtë titull janë edhe shumë ish-futbollistë të tjerë legjendarë, si Pele, Diego Maradona dhe Johan Cruyff, dy pesë-herë fituesit e Topit të Artë konsiderohen nga shumë persona si më të mirët, transmeton Gazeta Express.
Për këtë arsye, World Football ka bashkëpunuar me gazetarin John Burn-Murdoch të Financial Times dhe e ka publikuar një listë me statistikat e tyre sa i përket golave të shënuara, duke i krahasuar ata me lojtarët e tjerë, që nga vitet e 80-ta.
Kapiteni i Barcelonës i ka shënuar 579 gola dhe i shënon mesatarisht 0.97 gola për 90 minuta. Ndërsa, ylli i Juventusi i ka ndëshkuar kundërshtarët e tij plot 586 herë dhe i shënon mesatarisht 0.84 gola për 90 minuta.
Përderisa që të dy lojtarët e kanë kaluar shifrën prej 500 golave, dhe janë shumë afër për t’i arritur 600 gola, pas tyre renditet Zlatan Ibrahimovic me 364 gola.
Ish-sulmuesi i Real Madridit, Raul, i ka shënuar 363 gola, ndërsa ikona e Premierligës, Alan Shearer, 341 të tilla. Sa i përket Top 40 golashënuesve më të mirë që nga vitet e 80-ta, argjentinasi dhe portugezi e shfaqin përsëri dominimin e tyre në futboll. Të dhënat e World Football mund t’i shikoni më poshtë.
Përderisa që të dy futbollistët e kanë kaluar moshën 30-vjeçare, ata nuk kanë treguar asnjë shenjë se janë duke e ulur nivelin e tyre të lojës. Megjithatë, deri më tani, në këtë sezon, Messi ka statistika më mbresëlënëse. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE