Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Paul Pogba duket se dëshiron të vazhdojë me Manchester Unitedin, por për ta bërë këtë, mesfushori francez kërkon që së pari t’i plotësohet një kusht.
Sky Sport raporton se Paul Pogba është i gatshëm të qëndrojë në Manchester United nëse i ofrohet një pagë e barabartë me Alexis Sanchez.
Sulmuesi kilian është futbollisti më i paguar në Old Trafford, me pagë të majme javore prej 534 mijë euro.
Ndërkohë, për fituesin e Kupës së Botës me Francën po flitet se mund të kalojë në Real Madrid këtë verë, si një nga shtyllat kryesore të ndërtimit të skuadrës së Zinedine Zidane.
Por, sipas Daily Mirror, Unitedi e vlerëson mesfushorin plot 185 milionë euro dhe se Pogba është i lumtur nëse mbetet në Old Trafford.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE