Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Nëse Swansea City synon të nxjerrë një rezultat spektakular ndaj Manchester Cityt, që do të ishte triumfi në FA Cup, atëherë ekipi uellsian do të ketë nevojë për një paraqitje fantastike të Bersant Celinës kundër ish-ekipit të tij. Kjo përballje do të zhvillohet të shtunën (sot) në “Liberty Stadium” prej orës 18:20 në kuadër të 1\8 së finales të FA Cup.
Megjithatë, për Celinën nuk do të jetë e lehtë, pasi futbollisti ka pasur një javë shumë të vështirë. Ai është bërë hit anembanë botës me tentimin e tij për ta gjuajtur penalltinë kundër West Bromwichit të mërkurën mbrëma, ku rrëshqiti përpara se të godiste topin, transmeton Koha Ditore.
Por një sukses eventual i Swanseas kundër Cityt do t’i fshijë kujtimet e asaj penalltie për një lojtar, rruga e të cilit në futbollin profesionist nisi kur familja e tij u largua nga vendlindja si rezultat i luftës në Kosovë, që zgjati prej shkurtit të vitit 1998 deri në qershor të vitit 1999.
© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE