Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Nuk mjafton edhe zotërimi i ndeshjes kur nuk shënon fitore apo nuk kualifikohesh siç ishte rasti Liverpoolit në duel me Wolvesin, kur pësuan humbje me rezultat 2:1.
Liverpooli është eliminuar papritur nga Kupa e Anglisë (FA Cup) në futboll. Xherdan Shaqiri u paraqit titullar por nuk kishin fat, i cili nga gjuajtja e lirë e qëlloi shtyllën. Prestigjiozja britanike “Daily Mail” e ka vlerësuar me notë të mirë Xherdan Shaqirin, përkundër që nuk ia dolën të shkojnë më tej. Ai vlerësohet me notë 6.5.
Notat e lojtarëve: Wolves 3-4-1-2; Ruddy 7; Bennett 7, Coady 7, Boly 7; Jonny 7 (Doherty 75′ 6), Neves 8, Dendoncker 7, Vinagre 7; Moutinho 7; Jimenez 7.5 (Costa 83′), Jota 7.5 (Cavaliero 52′ 6)
Liverpool 4-3-3; Mignolet 6; Camacho 6, Lovren 2 (Hoever 6′ 7), Fabinho 6, Moreno 6; Milner 6, Keita 6, Jones 6.5 (Firmino 70′ 6); Shaqiri 6.5, Origi 6.5, Sturridge 4 (Salah 70′ 6).

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE