Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Prej kohësh drejtori sportiv i Milani, Leonardo po negocionte me Gremio për të arritur një rrugë të mesme për të marrë shërbimet e Everton Soares.
Së fundi, mediet në Itali dhe në Brazil kanë bërë me dije se Gremio dhe Milan e kanë arritur marrëveshjen e tyre financiare për të realizuar kalimin e 23-vjeçarit në qershor në Milano.
Për sulmuesin anësor klubi brazilian kërkonte 35 milionë euro. Mirëpo Leonardo e ka zgjidhur këtë duke futur në klauzolë disa bonuse për klubin, nëse Soares kap shifrat e përcaktuara.
Gjithsesi shifrat konkrete të operacionit nuk janë bërë me dije dhe braziliani do të vishet kuqezi në përfundim të këtij sezoni, me përjashtim të ndonjë ndodhie të madhe.
Për Soares interes të forta ka pasur edhe nga Manchester City, por Leonardo është gjithmonë një hap para me lojtarët dhe talentet që vijnë nga Brazili.
Këtë sezon sulmuesi ka luajtur në 7 ndeshje si titullar dhe 3 të tjera si zëvendësues, duke shënuar 4 gola.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE