Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Është e vështirë për ta kujtuar se kur ka qenë koha kur do të përballeshin Anthony Joshua dhe Deontay Wilder.
Të dy kampionët e peshave të rënda pritej që të përballeshin në të njëjtin ring në këtë vit, por një gjë e tillë duket se nuk do të ndodhë.
Joshua dhe Wilder nuk do të përballen edhe për një kohë, pasi që në plane janë disa ndeshje të tjera.
Promoteri i Wilder, Shelly Finkel ka zbuluar se ata do të përballen me Luis Ortiz dhe Adam Kownacki, nëse e mposht Dominic Breazeale më 18 maj, gjersa promoteri i Joshuas, Eddie Hearn ka bërë të ditur se ata do ta shtyjnë edhe për dy vite meçin.
“Unë janë në dijeni se Luis Ortizit i është premtuar një meç me Wilderin, e di edhe që Adam Kownackit i është premtuar një meç me Wilderin”, tha fillimisht promoteri i kampionit anglez.
“Kështu, ne nuk jemi duke folur për vitin 2020, por meçi mund t zhvillohet në vitin 2021, atëherë kur Wilder është i gatshëm.
“Janë xhepura se Joshua nuk dëshiron të ndeshet me Wilderin apo i frikësohet, pasi ju duhet t’i shikoni agjentët e të dy boksierëve.”, ka shtuar më tej Hearn (promoteri i Joshuas). /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE