Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sot (e enjte) do të zhvillohen ndeshjet kthyese të 1/16-tës në Ligën e Evropës.
Mbrëmja e sotme ka rezervuar ndeshjet kthyese të fazës së parë të eliminimit direkt në garën e dytë më të madhe ekipore evropiane.
Këto ndeshje të dyta do të zhvillohen në dy termine, nga ora 18:55 dhe nga ora 21:00 dhe pritet të jenë shumë interesante.
okusi i sotëm pritet të jetë të tri skuadrat e mëdha evropiane, Interi, Arsenali dhe Chelsea që kërkojnë kalimin tutje në 1/8-tën e Ligës së Evropës.
Nerazzurrët kanë shënuar fitore 1-0 në udhëtim te Rapid Vienna, ndërsa në ndeshjen kthyese në Meazza nga ora 21:00 pritet të konfirmojnë kualifikimin.
Edhe Blutë e Londrës kanë shënuar fitore në udhëtim me rezultat 2-1 ndaj Malmos dhe takimi kthyes nga termini i njëjtë pritet të sheh tutje skuadrën londineze.
Punë më të vështirë pritet të ketë Arsenali që ka humbur në udhëtim te BATE me rezultat 1-0, por Topçinjtë besojnë në rikthimin e rezultatit.
Ndeshje tjera interesante pritet të jetë edhe ato: Napoli-Zurich, Benfica-Galatasaray dhe Zenit-Fenerbahce. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE