Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Pas paraqitjeve të jashtëzakonshme në sezonin e rregullt, James Harden ka vendosur një rekord të zi në ndeshjen e tretë të ‘play off’, kundër Utah Jazz.
Ylli i Rockets nuk pati një natë të mirë, pasi e filloi takimin me 10 dështime radhazi nga loja e hapur, duke mos qëlluar asnjëherë në dy çerekat e parë.
Në këto 24 minuta, ‘The Beard’ pati edhe tre topa të humbur, për të bërë edhe më të këqija statistikat e tij, përcjell lajmi.net.
Kjo është hera e parë që Harden nuk shënon asnjë pikë nga loja e hapur në dy çerekat e parë, që nga 10 prilli i vitit 2018 (kundër LA Lakers).
Edhe çereku i tretë nuk nisi aq mirë për MVP, pasi ai shkoi deri në 0-15 në tentimet nga loja e hapur, por pastaj filloi të kthehet në ritëm dhe në fund skuadra e tij morri fitoren nga ky takim me Jazz.
Por, 15 dështimet radhazi të Harden u futën në histori si rekord i zi, pasi ai është lojtari i parë që ka dështuar kaq shumë në një fillim ndeshje të ‘play off’, përcjell lajmi.net.
Në fund të ndeshjes, James Harden e mbylli takimin me 25 pikë të shënuara, aq sa pati edhe Eric Gordon. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE