Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Roma nuk po kalon momente të mira këtë edicion në Serie A.
Giallorosët janë duke luftuar për ta zënë që do t’i dërgonte në Ligën e Kampionëve për vitin e ardhshëm.
Pika më e dobët e Romës këtë edicion ka qenë mbrojtja dhe portieri Robin Olsen.
29-vjeçari që erdhi te Roma si zëvendësues i brazilianit Alisson ka dëshpëruar me paraqitjet e tij.
Roma po mendon ta shesë në fund të sezonit dhe tanimë ka disa alternativa për ta zëvendësuar atë.
Objektivi kryesor i Romës për portën është portieri kamerunas i Ajaxit, Andre Onana.
23-vjeçari ka shkëlqyer me gjigantin holandez në dy vitet e fundit dhe ka rritur edhe vlerën e tij.
Për ta transferuar atë në Olimpico, Roma ka gati rreth 30 milionë euro.
Në rast se dështon Onana, atëherë në listën e Romës janë edhe Kevin Trapp dhe Alessio Cragno. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE