Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mesfushori italian është larguar nga Roma në përfundim të stinorit.
Daniele De Rossi nuk vazhdoi kontratën me Romën dhe pasi ajo i skadoi në fund të stinorit të sapo përfunduar ai ka mbetur lojtar i lirë.
Janë disa skuadra që interesohen për mesfushorin, i cili nuk dëshiron të luajë më në Evropë, por të provojë veten në një kontinent tjetër.
35-vjeçari preferon MLS në SHBA, por mundësitë më të mëdha janë që ai fillimisht të transferohet në Argjentinë.
Mediat italiane raportojnë që De Rossi është afër marrëveshjes me Boca Juniors, skuadër tek e cila pritet të luajë për gjashtë muaj, para se të transferohet në Amerikë, më saktësisht te ekipi i Los Angeles Galaxy, ku luan edhe Zlatan Ibrahimoviq. /IndeksOnline/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE