Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mbrojtësi i Bayern Munich, Rafinha, ka shpërthyer pas një tjetër sfide pa u aktivizuar në Bundesliga.
Bayern mposhti Hertha 1-0 në shtëpi, por Rafinha nuk luajti as edhe një minutë të vetme, megjithëse Joshua Kimmich ishte një karton larg pezullimit dhe trajneri Niko Kovac i kishte premtuar se do ta aktivizonte për ndeshjen ndaj Liverpool, ku Kimmich është i pezulluar për kartona.
“Së fundmi trajneri nuk po më respekton,” shprehet Rafinha për Bild.
“Unë jap gjithçka në stërvitje. Është e vështirë të mbetem i motivuar. Stërvitem mirë, por nuk luaj.
“Ai po tregohet i padrejtë. Nuk e di pse. Unë gjithmonë jap 100%, por ai nuk ka besim tek unë. Nuk e di se çfarë mendon ai.
“Me Heynckes, Ancelotti dhe Guardiola-n, unë luaja. Mbase ata nuk ia kanë idenë futbollit, sepse me ta luaja gjithmonë.
“Nuk e di arsyen. Trajneri e di që unë do të largohem në fund të sezonit, mbase kjo është arsyeja.”

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE