Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Arsenal ka shënuar një fitore të madhe në derbin londinez kundër skuadrës së Chelsea.
“Gunners” triumfuan me rezultatin 2:0 falë golave të shënuara nga dyshja franceze, Alexandre Lacazette e Laurent Koscielny.
Ky i fundit është shprehur shumë i lumtur pas ndeshjes, dhe ka vlerësuar lartë shpirtin luftarak të skuadrës.
“Sot duhej të fitonim. Javën e kaluar kemi bërë një gabim dhe ishin në pyetje gjashtë pikë” ka thënë Koscielny për “BT Sport”, transmeton lajmi.net.
“Ishte e rëndësishme dhe përkushtimi ishte i jashtëzakonshëm nga të gjithë djemtë. Kemi folur shumë dhe e kemi shfaqur në fushë” ka thënë tutje kapiteni i Arsenal.
“Është mirë të luash në këtë mënyrë. Ne duam të luftojmë për njëri tjetrin” ka thënë ndër të tjerash mbrojtësi francez.
Koscielny realizoi një nga golat më qesharak por që ishte jashtëzakonisht i vlefshëm. Ai tentoi një goditje me kokë por goditi topin me krahun e tij, që përsëri përfundoi prapa shpinës së Arrizabalaga. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE