Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Trajneri i Manchester Unitedit, Ole Gunnar Solskjaer, nuk do të bëjë plan të veçantë për ta ndalur magjistarin e Barcelonës, Lionel Messin, në Ligën e Kampionëve, të cilin e ka lartësuar si njërin prej futbollistëve më të mirë në histori të sportit.
“Djajtë e kuq” janë plotësisht të vetëdijshëm për kërcënimin që u vjen nga pesë herë fituesi i Topit të Artë në ndeshjen e parë çerekfinale mes Manchester Unitedit dhe Barcelonës të mërkurën në “Old Trafford”, transmeton Gazeta Express.
Por, trajneri norvegjez nuk do të përqendrohet shumë në Messin, sepse, siç thotë, një qasje e tillë do të ishte e pakuptimtë duke ditur se Barça zotëron në skuadër shumë futbollistë të tjerë që mund t’ia fitojnë ndeshjen.
“Çfarë lloj plani mund të kesh për ta ndalur njërin prej më të mirëve në botë?” tha Solskjaeri.
“Këtë sezon kemi luajtur kundër Cristiano Ronaldos, Kylian Mbappes dhe Eden Hazardit. Luis Suarez dhe Philippe Coutinho do të na i alarmojnë mbrojtësit tanë, ta shohim sesi do ta menaxhojmë këtë”, shtoi ai.
I pyetur edhe më tej nëse Messi mund të vlerësohet si lojtar i pandalshëm, Solskjaer theksoi: “Ai është futbollist fantastik dhe do të jetë njëri prej më të mirëve në histori”.
“Do të jetë e vështirë ta ndalim, por kurrë e pamundur”, këmbënguli ai. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE