Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Real Madrid dhe Ajax do ta zhvillojnë sonte përballjen e dytë në kuadër të Ligës së Kampionëve.
Real Madrid e ka fituar ndeshjen e parë 2 me 1 ndaj Ajaxit, ndërsa sonte nga ora 21:00 do ta zhvillojnë përballjen e dytë.
Madrilenët do të jenë në këtë ndeshje pa Sergio Ramos, që është i suspenduar për shkak të numrit të kartonëve, ndërsa holandezët nuk mund të llogarisin në tre lojtarë.
Real Madrid dhe Ajax pritet të startojnë në formacionin 4-3-3, e që do të jetë një ndeshje tejet interesante për tu ndjekur.
Më poshtë mund t’i shikoni formacionet e mundshme të të dyja skuadrave:
Real Madrid: Navas; Carvajal, Varane, Nacho, Reguilon; Modric, Casemiro, Kroos; Vazquez, Vinicius; Benzema.
Ajax: Andre Onana; Noussair Mazraoui, Matthijs de Ligt, Daley Blind, Nicolas Tagliafico; Frenkie de Jong, Donny van de Beek, Lasse Schoene; David Neres, Dusan Tadic, Hakim Ziyech . /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE