Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Klubet e Ligës Premier, Arsenali dhe Chelsea janë duke negociuar të nënshkruajnë me mesfushorin e Barcelonës, Denis Suarez, gjatë afatit të janarit, raportojnë mediat lokale katalunase.
Sipas mediumit RAC1, mesfushori i gjithanshëm është duke folur me të dy klubet e Londrës dhe duket se do të largohet nga Camp Nou për shkak të mungesës së kohës së lojës.
Ndërkohë, mediumi Diario Sport pretendon se tre klube tjera angleze janë në garë për shërbimet e lojtarit.
Evertoni, West Hami dhe Watfordi që të gjithë thuhet se kanë interes për të transferuar spanjollin.
Ish-mesfushori i Sevillas dhe Villarrealit raportohet se mund të lihet i lirë për tu shitur për një shifër nga 10 milionë euro e më lart.
Suarez ka mbetur në 18 muajt e fundit të marrëveshjes së tij me gjigantët katalunas, ndërsa Valencia gjithashtu thuhet se ka një interes.
Megjithatë, Liga Premier është destinacioni më i mundshëm, pasi pëlqehet më shumë nga lojtari.
24-vjeçari ka luajtur vetëm 17 minuta në La Liga këtë sezon dhe duket i vendosur të largohet. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE