Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Real Madridi duket se nuk ka interesim më për sulmuesin e Interit, Mauro Icardi.
Klubi mbretëror spanjoll ka qenë një prej top klubeve të interesuara për shërbimet e argjentinasit.
Real Madridi është pritur se do të vazhdojë të ndjekë sulmuesin, sidomos pas problemeve të fundit të tij me Interin që ja mori shiritin e kapitenit, por si duket mbretërit kanë ndryshuar mendim.
Arsyeja e heqjes së shiritit të kapitenit ka bindur Real Madridinqë të heqë dorë nga Icardi. Është pikërisht bashkëshortja e tij dhe agjentja, Wanda Icardi, që ka bërë që Reali të mos interesohet më për të, me frikën e përsëritjes së skenareve të tilla edhe në Bernabeu.
Mauro Icardi vazhdon të mos luajë me Interin, për atë që siç thuhet është një dëmtim muskulor.
Argjentinasi ka një klauzolë prej 110 milionë eurosh që vështirë se do të paguhet nga ndonjë klub pas këtyre zhvillimeve të fundit.
Ndër klubet e interesuara është edhe Juventusi që ka nisur kontaktet e para. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE