Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

KB Trepçës i ka dështuar transferimi i basketbollistit amerikan, Carren Wilson Jr, pasi që ky i fundit edhe pse kishte premtuar se nuk ka marrëveshje me asnjë klub, ishte në lidhje kontrate me KB Teutën e Shqipërisë.
Gjatë bisedimeve me Trepçën, Wilson dhe agjenti i tij kishin pretenduar se basketbollisti mund të transferohet si lojtar i lirë pasi që nuk ka kontratë me asnjë klub. Përmes llogarisë në Facebook, Trepça ka bërë të ditur se Wilson e kishte mbajtur një seancë stërvitore me ta.
Megjithatë, kur e kishin kuptuar se WIlson kishte kontratë me Teutën, drejtuesit e Trepçës tentuan ta arrijnë një marrëveshje me drejtuesin e klubit nga Shqipëria. Mirëpo, një marrëveshje e tillë nuk u arrit dhe Wilson tani mbetet lojtar i Teutës.
“Rreth lojtarit C.J Wilson i regjistruar në KB TREPÇA. Ne si klub ( kryesi) kemi arritur marrëveshje me lojtarin në fjalë përmes agjentit të tij, pasi sipas tij lojtari ka qenë lojtar i lirë dhe ne ia kemi përmbushë të gjitha kërkesat dhe ka firmosur për klubin tonë. Me çka dëshmojmë edhe me kontratë të firmosur! Mirëpo më vonë del e vërteta se lojtari ka kontratë të lidhur me KB Teuta nga Durrësi”, shkruhet në postimin e Trepçës në Facebook.
“Edhe pse lojtari në fjalë ka qëndruar në Mitrovicë dhe ka mbajt një seancë stërvitore, ne e kemi lejuar që të kthehet në Durrës dhe të arrijë një marrëveshje me kryesin e klubit basketbollistik Teuta për të vazhduar karrierën në klubin tonë KB TREPÇA mirëpo fatkeqësisht nuk ka hasur në mirëkuptim dhe lojtari në fjalë ka lajmëruar qe nuk ka mundur të arrijë marrëveshje që të jetë lojtar i KB TREPÇA”.
Kryesia e Trepçës u ka kërkuar falje tifozëve të klubit për këtë transferim të dështuar, mirëpo ka premtuar që së shpejti do ta marrin një përforcim të ri. Gjatë këtij afati kalimtar, Trepça veçse i ka shtuar dy lojtarë në skuadrën e vet, Baker II Kevin dhe Harold Rigeway.
Trepça ndodhet në pozitën e katërt në Superligën e Kosovës, me 21 pikë të grumbulluara gjatë pjesës së parë të sezonit. Pas 14 xhirove të zhvilluara, ky klub ka mbetur shtatë pikë larg liderit, Z Mobile Prishtinës.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE