Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Shorti gjysmëfinal i Kupës së Mbretit mes Real Madridit dhe Barcelonës në Kupën e Mbretit ka siguruar që të dyja klubet të kenë ecuri tejet të vështirë të ndeshjeve në javët e ardhshme.
Dy gjigantët spanjollë do të përballen më 6 shkurt me sfidën e parë që zhvillohet në Camp Nou nga ora 21:00 e mbrëmjes.
Barcelona luan ndaj Valencias sot (e shtunë), ndërsa sfida tjetër në La liga është më 10 shkurt ndaj Bilbaos e pasuar me një tjetër ndaj Valladolidit më 16 shkurt dhe Sevillas më 25 shkurt.
Për të vështirësuar edhe më shumë kalendarin u përkujdes shorti, pasi dy ndeshjet El Clasico janë përfshirë në këtë seri të ndeshjeve.
Për të bërë gjërat edhe më të komplikuara për liderët aktualë të kampionatit spanjoll, sfidën e parë e zhvillojnë ndaj Lyonit në udhëtim më 19 shkurt, që do të thotë se katalanasit do të zhvillojnë shtatë ndeshje gjatë shkurtit.
Ndeshjet e ardhshme të Real Madridit nuk duken më të mira se të Barcelonës.
Së pari mbretërit përballen me rivalen Barcelonën më 6 shkurt.
Më pas Real Madridi i shkon Atletico Madridit në pjesën metropolitane të qytetit më 9 shkurt, para fluturimit në Amsteram më 11 shkurt për të zhvilluar ndeshjen e parë të Ligës së Kampionëve ndaj Ajaxit.
Më 16 ose 17 shkurt Reali e pret Gironan ndërsa më 23 shkurt përballet me Levanten më 23 shkurt.
Ndeshja kthyese e Copa del Rey me rivalen e përbetuar, Barcelonën, do të zhvillohet më 26 ose 27 shkurt.
Më pas Reali do të përballet me Barcelonën edhe një herë në El Clasico në kuadër të La Ligas më 2 mars para kthyeses ndaj Ajaxit në Ligën e Kampionëve.
Finalja e Copa del Rey do të zhvillohet më 25 maj në Benito Villamarin për herë të parë në hsitorinë e kësaj gare. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE