Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Asi i Manchester United, Marcus Rashford, ka dhënë një deklaratë mjaft interesante.Ai ka thënë se e admiron punën e kundërshtarit të tij që luan me Manchester City, Sergio Aguero.Sulmuesi nga ‘Old Trafford’ ka thënë se do të kishte dëshirë që të shënonte sikur rivali i tij nga ‘Etihad Stadium’.
“Mendoj se sulmuesi më i mirë i qendrës është Sergio Aguero. Ai mund të shënoj tri apo katër gola edhe në një ditë të ‘fikur’. Kjo për mua është diçka që do të merrja për vete” ka thënë Rashford.“Kur nuk ke një ndeshje të mirë, por ti akoma shënon gola. Kjo është aftësi në vete” ka shtuar ndër të tjerash ylli anglez.Sergio Aguero shënoi një dopio të jashtëzakonshme kundër Swansea City, për ta kaluar tutje në gjysmëfinale të Kupës FA skuadrën e tij. /

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE