Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Henrikh Mkhitaryan pritet të jetë mungesa e madhe e Arsenalit në finalen e Ligës së Evropës.
Topçinjtë do të përballen në finale me rivalin lokal Chelsea, derisa trajneri Unay Emery është në pritje të një lajmi të mirë rreth mesfushorit Henrikh Mkhitaryan.
Armeni mund të mos udhëtojë në Baku me skuadrën për shkak të tensioneve mes shtetit të tij Armenisë dhe Azerbajxhanit.
Për Mkhitaryan nuk është diçka e re, pasi ai në dy raste ka refuzuar udhëtimin drejt Azerbajxhanit.
Armeni mungoi për Arsenalin në fazën e grupeve ndaj Qarabagut, si dhe vite më parë sa ishte pjesë e Dortmundit qëndroi në shtëpi në takim me Gabalan.
Tani Mkhitaryan është në pritje të një leje speciale nga shteti azer, edhe pse një gjë e tillë duket shumë e vështirë. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE