Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Portali i famshëm për grumbullimin e statistikave, whoscored, e ka cilësuar ekipin e Kosovës si skuadrën së cilës duhet t’i frikësohet më së shumti Anglia, veçanërisht për shkak të aftësive individuale të lojtarëve.
Kosova mund të jetë klubi me rangimin më të dobët nga grupi, mirëpo Kosova e ka skuadrën më të fortë kundër së cilës do të luajë Anglia, të paktën sa i përket cilësive individuale të lojtarëve, shkruan whoscored, transmeton Gazeta Express.
Anësori Arbër Zeneli i ka 11 asiste në liga gjatë paraqitjeve të këtij sezoni. Nëntë prej tyre, ai i ka bërë për klubin Heerenveen, para se të transferohej në Reims në janar.
Ndërsa, Valon Berisha ishte ylli i skuadrës së Salzburgut për sezonin e kaluar, në rrugëtimit drejt finaleve të Evropa Ligës. Për shkak të paraqitjeve të tij, kosovari e siguroi një transferim në Lazio, verën e kaluar.
Whoscored e ka zgjedhur 22-vjeçarin Milot Rashica si lojtarin për të cilin duhet të ketë më së shumti kujdes Anglia. Rashica i ka shënuar dy gola dhe i ka asistuar tri të tjera në ndeshjet Ligës së Kombeve, vitin e kaluar.
Ish-yllit të Vitesse i ishte dashur pak kohë derisa ishte ambientuar me jetën në Bundesligë, me Werder Bremenin, por ai është duke u bërë gjithnjë e më i rëndësishëm dhe më vendimtar për klubin e tij, me shtatë gola të shënuara në nëntë ndeshjet e fundit.
Karakteristikat e Milot Rashicës:
Fuqitë:
-Harkimet
-Mbajtja e topit
-Driblimet
-Saktësia në goditje
-Kontributi në mbrojtje
Dobësitë:
-Duelet në ajër
Stili i lojës së Rashicës:
-I pëlqen të luajë me topa të gjatë
-Kundërshtarët bëjnë ndërhyrje të shpeshta ndaj tij
-I pëlqen të godasë nga distanca
-I pëlqen të driblojë|
– I pëlqen ta harkojë topin
-I pëlqen të bëjë ndërhyrje
-Bën ndërhyrje të parregullta shpeshherë /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE