Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Roma këtë edicion ka mbetur mbrapa luftës për titull në Serie A.
Por Giallorosët kanë bërë disa ndeshje të mira ku në skenë kanë dalë disa lojtarë të talentuar.
Nicolo Zaniolo ka qenë shpërthimi i këtij edicioni në Serie A, ku talenti i jashtëzakonshëm italian ka shkëlqyer me paraqitje të mira.
Nicolo Zaniolo. (Foto: Paolo Bruno/Getty Images/Guliver)
Juventus është duke e monitoruar nga afër lojtarin dhe synon të dërgojë një ofertë prej 40 milionë eurove në verë.
Jo vetëm Zaniolon, Zonja e Vjetër synon transferimin edhe të mesfushorit tjetër Lorenzo Pellegrini.
Mesfushori i rikthyer në Romë nga Sassuolo ka një klauzolë largimi prej vetëm 30 milionë euro dhe Juventus synon ta paguajë atë.
Lorenzo Pellegrini. (Foto Paolo Bruno/Getty Images/Guliver)
Edhe pse dy lojtarët po kërkohen me ngulm nga kampioni në fuqi i Italisë, Roma nuk dëshiron të heqë dorë nga ta.
Ekipi nga kryeqyteti italian është në bisedime me dy yjet e tyre për t’ia vazhduar kontrata dhe t’ia rrisë klauzolat. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE