Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Fidan Aliti ka debutuar me skuadrën e tij të re Kalmar.
Në ndeshjen miqësore ndaj skuadrës ruse Arsenal Tula, mbrojtësi i Kosovës ka qenë titullar për Kalmarin nga minuta e parë.
Jo vetëm që debutoi duke zhvilluar një ndeshje të mirë në fazën defensive, por Aliti në fund gjeti edhe golin.
Skuadra ruse kaloi e para në epërsi në minutën e 30-të, dhe këtë epërsi e mbajti deri në minutat e fundit të ndeshjes.
or në minutën e 83-të,pas një harkimi nga këndi më së miri u gjend Aliti i cili shënoi me kokë për 1-1.
Ky ishte një debutim i suksesshëm i reprezentuesit të Kosovës me ekipin suedez.
Kujtojmë që Aliti vetëm pak ditë më parë iu bashkua Kalmarit nga skuadra shqiptare Skënderbeu. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE