Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Për pak çaste pritet të fillojnë ndeshjet e javës së fundit në Ligën Premier.
Në xhrion e fundit do të vendoset për titullin e kampionit dhe për skuadrën e katërt që do ta sigurojë një biletë për Ligën e Kampionëve.
Por në këtë xhiro pritet të vendoset edhe për fituesin e ‘Këpucës së Artë’ në Ligën Premier.
Mohamed Salah aktualisht mban pozitën e parë me 22 gola të shënuar
Pas Salah në garë janë edhe Sergio Aguero, Pierre Emerick Aubameyang dhe Sadio Mane me nga 20 gola.
Egjiptiani është rikthyer nga lëndimi dhe është startues ndaj Wolves.
26-vjeçari është favoriti kryesor për ta fituar këtë çmim për të dytin vit radhazi.
Sulmuesi i Liverpool edicionin e kaluar kishte shënuar 32 gola duke fituqr garën me Harry Kane që shënoi 30 sosh. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE