Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sulmuesi i Juventusit, Cristiano Ronaldo, do të luajë edhe një herë kundër ish-rivalit të qytetit, Atletico Madridit, sonte. Në orën 21:00 do të zhvillohet ndeshja kthyese mes Juventusit dhe Atleticos, në kuadër të 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve.
Gjiganti italian kishte pësuar disfatë me rezultat 2:0 në ndeshjen e parë dhe do të duhet ta përmbysë këtë rezultat për t’u kualifikuar në çerekfinale. Për ta arritur këtë gjë, Juventusi do të mbështetet në ndihmën e Ronaldos.
Portugezi i kishte zhvilluar plot 31 ndeshje kundër Atleticos, gjatë kohës kur ishte lojtar i Real Madridit. Nga këto ndeshje, 14 i ka fituar, ndërsa nëntë të tjera kishin përfunduar baras.
Edhe pse Ronaldo e ka nisur mjaft mirë karrierën në Serie A, duke i shënuar 19 gola, ai nuk ka arritur të jetë po kaq mbresëlënës edhe në ndeshjet e Ligës së Kampionëve, gjë që nuk i ndodh shpesh portugezit.
Ylli i Juventusit i ka shënuar plot 22 gola kundër Atleticos, më pak se vetëm kundër Sevillas (27) dhe Getafes (23). Klubi madrilen është gjithashtu klubi i dytë kundër të cilit Ronaldo ka shënuar më së shumti gola si mysafir (10).
Për më tepër, Ronaldo ka shënuar më shumë penallti kundër Atletico Madridit sesa kundër cilitdo klub tjetër. Ai i ka gjuajtur tetë penallti dhe është treguar i saktë në të gjitha rastet.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE