Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Deontay Wilder edhe një herë ka nxitur kundërthënie në botën e boksit, pikërisht në javën e madhe para një tjetër dueli të rëndësishëm në karrierën e tij.
Kampioni i WBC-së do ta mbrojë titulli e tij kundër Dominic Breazeale të shtunën mbrëma (18 maj) në New York, ndërsa e ka kërcënuar kundërshtarin se mund ta vrasë në ring.
Deontay Wilder on wanting to kill an opponent: “This is the only sport where you can kill a man and get paid for it at the same time…so why not use my right to do so?” #WilderBreazeale
Kampioni i WBC-së do ta mbrojë titulli e tij kundër Dominic Breazeale të shtunën mbrëma (18 maj) në New York, ndërsa e ka kërcënuar kundërshtarin se mund ta vrasë në ring.
“Mund ta pyesni çdo mjek nëpër botë, ai do t’ju thotë se koka nuk është krijuar për t’u goditur… Ky është i vetmi sport, ku mund ta vrasësh një njeri dhe në të njëjtën kohë të paguhesh për atë që bën… Është legale, prandaj pse të mos e shfrytëzoj të drejtën time për ta bërë (për ta vrarë)?”, u ka thënë amerikani disa gazetarëve.
Deontay Wilder (Foto: Al Bello/Getty Images/Guliver)
Në vitin 2017, Wilder kishte bërë komente të ngjashme për Bermane Stiverne dhe pati nxitur reagime të shumta, njësoj si tani. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE