Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Medhi Benatia pranoi se do të tërhiqej nga Juventusi, kështu që rikthimi i Bonuccit e detyroi të ndryshoj planet.Mbrojtësi ishte standard në mbrojtjen e Juventusit por me rikthimin e Bonuccit gjërat filluan të zbehen, raporton ‘Futboll Italia’, përcjellë GazetaBlic.Benatia ka shkruar disa fjalë në llogarinë e tij në instagram: “Përshëndetje për të gjithë, po e shfrytëzojë këtë mundësi për t’i thënë lamtumir kësaj familje të madhe siç është Juventusi”.
” Unë po i lë prapa shumë miq që besoj se do ti shoh përsëri, ju të gjithë keni qenë gjysa e jetës sime për 2 vite”“Faleminderit per dashurine. Unë e kuptoj se dikush nuk dëshiron të pranojë zgjedhjen time, prandaj vetëm ju kërkoj ta respektoni atë.“Forza Juve, përpiquni të fitoni gjithçka me këtë grup të mrekullueshëm”.
/GazetaBlic/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE