Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Nuk ishte imagjinuar ndonjëherë se një ditë, emri i Nënës Terezë, këngëtares Cardi B, Beyonces, apo emri i aktivistes të të drejtave civile Audre Lorde, do të shfaqeshin në fanellat e futbollistëve.
Çdo lojtare në ekipin e grave në SHBA, në lojën e së shtunës kur barazoi me Anglinë 2:2, kishin të shkuar në fanellë emrat e tyre, raporton BBC.
Kjo ishte ndeshja e Kupës kundër Anglisë, ku për nder të shumë grave me nismën #AjoBeson, patën edhe emrat e Beyonces, JK Rowling, Serena Williams e shumë të tjerave, transmeton Koha.net.
Emrin e aktivistes e shkrimtares amerikane Audre Lorde, në fanellë po e mbante kapiteni i ekipit Megan Rapinoe.
Më poshtë, gjeni listën e secilës futbolliste me emrat që mbanin në fanellat e tyre.

Abby Dahlkemper – Jennifer Lawrence (aktore)

Tierna Davidson – Sally Ride (astronaute)

Kristal Dunn – Serena Williams (teniste)

Julie Ertz – Carrie Underwood (muzikante)

Emily Fox – Elena Delle Donne (basketbolliste)

Adrianna Franch – Briana Scurry (futbolliste)

Ashlyn Harris – Cardi B (këngëtare)

Tobin Heath – Doris Burke (basketbolliste)

Rose Lavelle – JK Rowling (shkrimtare)

Carli Lloyd – Malala Yousafzai (aktiviste e grave)

Jessica McDonald – Maya Angelou (poete / aktiviste për të drejta civile)

Samantha Mewis – Mia Hamm (futbolliste)

Alex Morgan – Abby Wambach (futbolliste)

Alyssa Naeher – Robin Roberts (transmetuese)

Kelley O’Hara – Heather O’Reilly (futbolliste)

Christen Press – Sojourner Truth (aktiviste e të drejtave civile)

Mallory Pugh – Beyonce Knowles (artiste/këngëtare)

Megan Rapinoe – Audre Lorde (shkrimtare / aktiviste për të drejtat civile)

Becky Sauerbrunn – Ruth Bader Ginsburg (Gjykatëse)

Casey Short – Katie Sowers (asistente/trajnere- NFL)

Emily Sonnett – Tina Fey (komediane / shkrimtare)

Andi Sullivan – Jessica Mendoza (analiste)

McCall Zerboni – Nënë Tereza (misionare)
© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE