Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

NBA, kampionati më i fortë dhe më emocionues në botë i basketbollit vijon të dhurojë spektakël e surpriza. Së fundi, janë luajtur dhjetë ndeshje, ku dy favoritët për të qenë në fazën e “play-off”-it janë mundur në Konferencat e tyre.
Më konkretisht, Toronto Raptors nuk ia ka dalë të ketë vazhdimësi të fitoreve. Kësaj here është mundur në mënyrë të papritur nga Indiana Pacers me rezultatin 110:106.
Houston Rockets ka triumfuar falë paraqitjes së shkëlqyer të James Harden, i cili realizoi 61 pikë. Pas këtij “stacioni” të kampionatit, Toronto mban vendin e dytë në Konferencën e Perëndimit, me 36 fitore dhe 14 humbje.

Ja rezultatet tjera:

Boston – Cleveland 123:103
Brooklyn – Orlando 114:100
Miami – L.A. Clippers 99:111
Chicago – Atlanta 101:121
Memphis – Charlotte 107:118
New Orleans – Detroit 94:98
Philadelphia – San Antonio 122:120
Utah – Denver 114:108

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE