Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Anglia do të jetë nikoqire e përfaqësueses së Kosovës në futboll.
“Tre luanët” do të takohen gjatë muajit shtator me “Dardanët” në kuadër të kualifikimeve për kampionatin evropian të vitit 2020.
Tashmë janë shitur të gjitha biletat për ndeshjen që do të zhvillohet më 10 shtator (e martë) në stadiumin e Southamptonit, Saint Mary.
Kjo e fundit ka një kapacitet prej 32505 ulësesh dhe nuk është shfrytëzuar për kombëtaren angleze asnjëherë gjersa është hera e parë pas vitit 2006 që do të luajnë larg Welmbleyt.
Theksojmë se paraprakisht Kosova do të takohet në këto gara me Malin e Zi dhe Bullgarinë gjatë muajit qershor ndërsa Anglia, tri ditë para se të luajë kundër përfaqësueses sonë, do të takohet me Bullgarinë.
Ndryshe, Anglia është lidere e grupit A me gjashtë pikë ndërsa verdhekaltërit zënë pozitën e tretë me një pikë. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE