Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Skuadra e Juventus është vënë në alarm pas fjalëve të fundit të yllit të Tottenham Hotspur, Moussa Sissoko, lidhur me trajnerin Mauricio Pochettino.
Juventus dhe Massimiliano Alegri kanë bërë të ditur gjatë javës së kaluar se do të ndalin bashkëpunimin e tyre dhe se italiani nuk do të jetë në krye të stolit të ‘Zonjës së Vjetër’ në sezonin e ardhshëm.
Tashmë juventinët janë në kërkim të një trajneri të ri, me shumë emra të cilët po përmenden si mundësi zëvendësimi për Allegrin.
Një nga emrat është edhe ai i Mauricio Pochettino, i cili aktualisht udhëheq skuadrën e Tottenham, me të cilën ka siguruar finalen e Ligës së Kampionëve.
Por, është ylli i Tottenham, Moussa Sissoko i cili ka lënë të kuptohet se argjentinasi mund të largohet nga Spurs, me deklaratën e tij për ‘Canal +’.
“Skaudra mund të ketë plane të tjera për të ardhmen. Kush e di? Ndoshta do të ketë ndonjë trajner tjetër i cili nuk preferon të më shes mua” ka thënë Sissoko, transmeton lajmi.net.
Pochettino ka një klauzolë 30 milionë euroshe në kontratën e tij, e cila është larg skadimit. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE