Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sikur t’ju parashtrohej pyetja për t’i thënë emrat e disa prej mesfushorëve më të mirë në botë, në mendje me gjasë do t’ju vinin Xavi dhe Andres Iniesta. Shto Lionel Messin në mesin e tyre dhe do ta kesh një treshe shumë të mirë.

Nga fillimi i karrierës së Messit më 2004, deri kur Xavi e la Barcelonën më 2015, këta tre i kontrolluan ndeshjet, i shkatërruan mbrojtjet dhe fituan shumë trofe, transmeton Gazeta Express.
Ata luajtën së bashku për 11 vjet në Barçë, duke i fituar shtatë tituj në La Liga, tri në Kupën e Mbretit dhe katër në Ligën e Kampionëve.
Pep Guardiola bëri revolucion në futboll me stilin e tij tiki-taka në Barcelonë, me Messin, Xavin dhe Iniestan në zemër të tij.
Të tre luanin në mënyrë të natyrshme me topin. Ata kishin vizion të jashtëzakonshëm, duke qenë në gjendje t’i shpartallonin mbrojtjet kundërshtare brenda sezonit. Ata mund të driblonin jashtëzakonisht mirë dhe t’i kalonin kundërshtarët sikur të mos ishin aty fare.
Tani, është publikuar një video e cila tregon sa të mirë ishin ata tre së bashku. Lojtarët kundërshtarë as që mund t’iu afroheshin. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE