Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Portieri i Ajaxit, Andre Onana e ka përqeshur Sergio Ramos për ndëshkimin e qëllimshëm në ndeshjen e parë, për të munguar në ndeshjen kthyese ndaj skuadrës holandeze.
Onana ka deklaruar se Ramos tash e tutje duhet të mendojë dy herë para se të veprojë.
“Ramos na ka nënvlerësuar. Ndoshta po të ishte në fushë, ne nuk do të shënonim aq gola. Tani e tutje ai do të mendojë dy herë para se të veprojë. Futbolli është i tillë” ka deklaruar portieri kamerunas.
Sipas tij, në skuadër ka patur besim të madh në “Remontada”.
“Trajneri na ka bindur se mund ta rikthejmë ndeshjen. Jemi futur me besim të madh. Na tha që të luajm lojën tonë, me shumë pasime. Ten Hag na porositi që të fitojmë për të nderuar Johan Cruyffin” ka thënë Onana./Indeksonline/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE