Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sulmuesi i Atalantas, Duvan Zapata, ka zbuluar idhujt e tij në futboll – Thierry Henry dhe Didier Drogba.Sulmuesi ka shënuar 21 gola në 31 paraqitje për Atalanta, dhe sulmuesi kolumbian pohoi se ishte shumë i lumtur në klub, shkruan GazetaBlic.“Familja ime dhe unë jemi shumë të lumtur në Bergamo,” tha ai për kanalin zyrtar të Dea YouTube.
“Marrëdhënia ime është gjithashtu e veçantë me tifozët. Nga momenti i parë që kam ardhur këtu, tifozët kanë qenë të veçantë dhe më mirëpritën shumë mirë. Mbështetja e tyre është e rëndësishme.“Numri 91? Kam zgjedhur këtë numër sepse është viti i lindjes sime dhe e kam veshur atë në të gjitha ekipet për të cilat kam luajtur.“Duke pasur parasysh se më ka sjellë gjëra të mira dhe unë kam shënuar shumë gola, unë gjithashtu zgjodha të vishja në Atalanta.
“Ndoshta kam disa nga karakteristikat e Drogba, por ai ishte një lojtar shumë i mirë. Për mua është një burim krenarie për t’u krahasuar me të.”, përfundoi Zapata.
/GazetaBlic/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE