Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Gazeta sportive zvicerane, Bluewin, e ka publikuar një artikull të veçantë për mungesën e Xherdan Shaqirit në ndeshjet e fundit të Liverpoolit, me titullin: “Rasti i Shaqirit, Kloppi i ka katër lojtarë të preferuara, pjesa tjetër ka të bëjë me taktikat”.

“Liverpooli fiton pa Xherdan Shaqirin” shkruhet në lajmet për ndeshjen e klubit anglez, javë pas jave. Por, ku qëndron zvicerani në hierarkinë e Liverpooli për këtë sezon?

Analizat e ndeshjeve dëshmojnë se në sistemin 4-3-3 të trajnerit Jurgen Klopp, katër nga gjashtë pozitat e fazës së sulmit janë të rezervuara. Askush s’mund të ndërhyjë në treshen Mohamed Salah-Roberto Firmino-Sadio Mane, nëse këta s’janë të lënduar. Edhe Georginio Wijnaldum e ka pozitën e rezervuar në mesfushorë, shkruan Bluewin, transmeton Gazeta Express.
Daniel Sturridge dhe Divock Origi janë vetëm dy opsione për dy pozitat e mbetur në këtë gjashtëshe. Ata, së bashku, i kanë luajtur vetëm shtatë ndeshje si titullar në Premierligë dhe në Ligë të Kampionëve.
As Xherdan Shaqiri nuk pozicionohet shumë më mirë sesa këta të dy në skuadrën e Kloppit. Kur ai është në fushë, skuadra e Liverpoolit nuk është e baraspeshuar pasi që ai parapëlqen të përfshihet vetëm në sulm.
Për këtë arsye, opsioni Shaqiri është shumë i rrezikshëm në këtë fazë të Premierligës, kur gara për titull me Manchester Cityn është tejet e zjarrtë.
Shaqiri mund të jetë opsioni i duhur për inkuadrim nga stoli kur Liverpoolit i nevojitet një gol, mirëpo në rastet kur skuadra e ka detyrë ta menaxhojë ndonjë rezultat, përfaqësuesi zviceran është personi i gabuar.
Kjo pasi që angazhimi në fazën e mbrojtjes nuk është pika më e fortë e Shaqirit. Në listën prej 12 lojtarëve të Liverpoolit që kanë luajtur më së shumti minuta në këto pozita, Shaqiri pozicionohet në vendin e nëntë.

1. Mohamed Salah
2. Sadio Mane
2. Georginio Wijnaldum
4. Roberto Firmino
5. James Milner
6. Fabinho
7. Jordan Henderson
8. Naby Keita
9. Xherdan Shaqiri
10. Adam Lallana
11. Daniel Sturridge
12. Divock Origi

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE