Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Liverpool po luan një sezon të jashtëzakonshëm deri në këtë pikë, duke qenë edhe liderë të Premierligës.
Skuadra e udhëhequr nga Jurgen Klopp ka bërë punë të mirë edhe në Ligën e Kampionëve ku ka kaluar me sukses fazën e grupeve.
Një nga më të mirët në skuadër, Sadio Mane, beson se skuadra e tij mund të arrijë diçka speciale këtë edicion.
“Po përmirësohemi për çdo sezon dhe kjo është pozitive për ne” ka thënë fillimisht Mane për “Sky Sports”, transmeton lajmi.net.
“Kjo është arsyeja pse ne punojmë fort çdo ditë, të mësojmë, të bëhemi më të mirë e më të mirë” ka thënë tutje senegalezi.
“Është shumë pozitive dhe tani ne po kërkojmë diçka speciale me skuadrën” ka thënë ndër të tjerash Mane.
Liverpool javën e kaluar është eliminuar nga FA Cup, mirëpo janë pretendent serioz për titullin në Premierligë. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE