Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Trajneri i Barcelonës, Ernesto Valverde, ka thënë se lëndimi i Ousmane Dembeles do të jetë një goditje e rëndë për Barcelonën.
Dembele pësoi dëmtim në humbjen e Barçës 2:0 ndaj Celta Vigos të shtunën.
Sulmuesi francez e lëndoi veten duke bërë një vrapim të shpejtë në minutën e parë, qëndroi në fushë edhe për katër minuta të tjerë para se të detyrohej ta braktisë ndeshjen.
“Duket se është problem muskulor. Duhet të presim për ta vlerësuar shkallën e dëmtimit. Ai është lojtar shumë i rëndësishëm për ne dhe është goditje e rëndë duke i parë ndeshjet që i kemi në vazhdim”, tha Valverde pas ndeshjes.
“Nuk desha ta zëvendësoj atë me Philippe Coutinhon sepse nuk doja të rrezikoja më shumë”, shtoi ai.
Valverde luajti me formacionin e dytë ndaj Celtas, duke ditur se tashmë e ka siguruar titullin në La Liga dhe të martën e viziton Anfieldin për ndeshjen e kthimit gjysmëfinale në Ligën e Kampionëve të martën.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE