Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Anthony Joshua do të kërkojë rimeç me Andy Ruiz Jr, pas humbjes tronditëse që si pasojë ia humbi boksierit britanik tre titujt e botës në kategorinë e rëndë, IBF, WBA dhe WBO.

Në njërën prej tronditjeve më të mëdha në kategorinë e rëndë të boksit, Ruiz Jr e mposhti Anthony Joshuan për tre titujt e botës në kategorinë e rëndë, JBF, WBO dhe WBA, të dielën në mëngjes në Shtetet e Bashkuara, raporton Gazeta Express.

Kjo ishte humbja e parë në karrierë për boksierin britanik, e cila për pasojë ia humb edhe tre titujt e botës. Pas meçit, Joshua e uroi boksierin amerikan me prejardhje meksikane.

“U mposhta nga një luftëtar i mirë. Do të jetë interesant ta shohim se sa larg do të shkojë ai”, tha Joshua.

“Ai është kampion tani, por unë do të rikthehem”, theksoi ai.

Joshua bëri një hap të madh prapa në përpjekje për ta siguruar një meç masiv me kampionin e WBC-së, Deontay Wilder, dhe tani prioritet i menjëhershëm i britanikut do të jetë rimeçi me meksikanin.

I pyetur për rimeç, Joshua tha: “Më duhet ta mbledh veten dhe të forcohem. Ky është rreziku që ne ndërmarrim, por do të rikthehem”.

“Ai është kampion tani. Kujtojani vetes se ai është kampioni tani. Unë do të rikthehem”, shtoi ai.

Promotori i Joshuas, Eddie Hearn, tha pas meçit se Joshua do të rikthehet në Britani të Madhe për luftën e dytë me Ruizin.

“AJ do të rikthehet 100 për qind. Rimeçin do ta kemi në Britani të Madhe, në nëntor apo dhjetor, por sonte nata i takon Andy Ruizit”, tha Hearn. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE