Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Portieri i Barcelonës, Jasper Cillessen ka zbuluar se ai do të largohet nga klubi katalanas në verë.Cillessen dëshiron të largohet nga ‘Camp Nou’ për shkak se dëshiron të luajë më shumë, gjë që nuk po e bën tek Barça, përcjell GazetaBlic.Holandezi u nënshkrua me gjigandët spanjollë në verën e vitit 2016 nga Ajax për një tarifë prej 13 milionë eurosh.
Që atëherë, ish-finalisti dhe gjysmë-finalisti i Kupës së Botës nuk ka luajtur shumë. Ky sezon, ai është shfaqur vetëm në Copa Del Rey dhe një herë në Ligën e Kampionëve.Megjithatë, në një intervistë me Ziggo Sport, Cillessen ka konfirmuar se dëshiron të largohet nga Barcelona në fund të sezonit.“Së pari do të shkoj në pushime dhe pastaj shpresoj të gjej një klub të ri ku mund të luaj, sepse dua të luaj”, tha Cillessen.
/GazetaBlic/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE