Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Është vetëm 24- vjeçare, por Claressa Shields nuk është e frikësuar që të përshkruajë veten si “femra më e madhe e të gjitha kohërave”.
Ndoshta është gjë e guximshme, por ka shumë dëshmi për të mbështetur këtë mburrje të Shieldsit, që njihet me nofkën “T-Rex”, shkruan sot Koha Ditore.
Në prill, ajo është bërë kampione e padiskutueshme e botës në peshën e mesme, pasi mposhti gjermanen Christina Hammer në Atlantic City. Është vetëm femra e dytë pas Cecilia Braekhusit që mban katër titujt e mëdhenj të botës (WBC, WBA, IBF dhe WBO) në një kategori në boks profesionist dhe vetëm personi i gjashtë në të dy konkurrencat, femra e meshkuj.
Mirëpo, asnjëri nuk i ka fituar aq shpejt të katër tituj e mëdhenj siç ka bërë Shields. Ka arritur në maje të sportit të saj pas vetëm nëntë luftërave. “Nuk ka asnjë femër në botë që mund të më mposhtë mua nëse vendosim dorëza të boksit dhe luftojmë.
Unë kam arritur aq shumë”, thotë Shields, që ka fituar të artat olimpike në “Londra 2012” dhe “Rio de Janeiro 2016”. “Unë jam kampione e padiskutueshme. Jam e madhe pasi mendoj se jam e tillë dhe e kam dëshmuar këtë duke pranuar sfida të mëdha dhe duke mposhtur këto vajza që thonë se janë të pamposhtshme”.
Nga nëntë fitoret në boksin profesionist, Shields dy i ka me ndërprerje dhe të tjerat me vendime unanime. Duke mposhtur Hammerin, ajo mposhti kundërshtaren më të vështirë, një boksiere të pamposhtur me 11 nokaute në emrin e saj…(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)
© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE