Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane, është shumë i interesuar t’i sigurojë shërbimet e Paul Pogbas, siç ka lënë të kuptohet në shumë raste në konferencat e tij për media.

Por, kalimi i mundshëm i mesfushorit francez në kryeqytetin spanjoll do të duhet t’i kalojë tri pengesa: Manchester Unitedin, Mino Raiolan dhe pagën e tij, transmeton Gazeta Express.
Real Madridi gjithmonë është treguar i kujdesshëm për të siguruar harmoni në hierarkinë e pagave, prandaj paga e Pogbas do të ishte problem i mundshëm brenda klubit.
Gazeta spanjolle “AS” shkruan se Pogba merr pagë neto në vlerë 17 milionë euro në vit në United. Nëse Real Madridi dëshiron ta transferojë atë edhe t’ia ofrojë të paktën pagën që ai merr aktualisht, atëherë do ta bënte atë futbollistin më të paguar në skuadër automatikisht.
Gareth Bale është lojtari më i paguar në Madrid, 15 milionë euro në vit, pas tij vjen kapiteni Sergio Ramos që i merr 11.8 milionë euro në vit.
Vështirë të thuhet se 26-vjeçari do të pranonte ulje të pagës për t’iu bashkuar Madridit, me gjithë dëshirën e madhe për të luajtur për gjigantin spanjoll. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE