Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Duket se Paris Saint-Germaini mund ta humbasë njërin prej tre sulmuesve kryesorë.
Edinson Cavani është duke i konsideruar opsionet e tij para se t’i mbarojë kontrata aktuale me PSG-në, sipas RMC-së, përcjell Gazeta Express.
Uruguaiani 31-vjeçar ende e ka edhe një vit e gjysmë në kontratën e tij aktuale me klubin parisien, por e pranon se mund të tundohet për t’u kthyer në atdheun e tij Uruguai.
“Nuk kemi biseduar për kontratën time. Jam shumë i lumtur në Paris. Ndihem i lumtur me familjen. Nëse flasim për kontratën, atëherë do ta bëjmë dhe do të shohim se cilat janë qëllimet e klubit. I kam ende 1.5 vite në kontratën aktuale”, tha uruguaiani.
Megjithatë, nëse PSG-ja vendos t’i ofrojë atij kontratë të re, Cavani do të qëndrojë.
“Nëse më jepet rasti të qëndrojë në Paris, atëherë do të qëndrojë”, shtoi ai.
Cavani e nisi karrierën profesionale në Uruguai me Danubion para se të kalonte në Serie A te Napoli. Në PSG ai luan që prej vitit 2013. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE