Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Kur Yao Ming u takua me Han Xu-n në Lojërat e Azisë të vitit 2018, ai mësoi se ata pëlqenin këngën e njëjtë, “Sugar” të Maroon 5.

Han, një qendër debutuese e gjatë 206 centimetra te skuadra Liberty, mund të lidhet me Yaon – basketbollistin e parë kinez në NBA – më tepër sesa vetëm me atë këngë. Ndonëse gjiganti 228 centimetra Yao, që është pensionuar nga basketbolli në vitin 2011, nuk donte të përmendte temat e gjëra gjatë bisedës që pati, prapë është evidente se kërkesat për Hanin janë që të shkojë hapave të tij, shkruan sot Koha Ditore.
Han 19-vjeçare po përshkruhet si Yao i basketbollit të femrave në Kinë.
Gjatë ndeshjes së parë të saj me Libertyn, në fitoren 89:71 në miqësore ndaj përfaqësueses së Kinës në “Barclays Center” të enjten, në tabelën e rezultatit vazhdimisht paraqiteshin reklama për shitjen e fanellave të Hanit. Disa flamuj të mëdhenj shiheshin në tribuna.
Kur Han u largua nga loja 1:29 pa mbaruar ndeshja, ishte shënuesja më e mirë në ndeshje me 19 pikë, duke e ndarë këtë epitet me Kia Nurse. Derisa po largohej, Joe Tsai, pronari tajvanezo-kanadez i Libertyt, u ngrit dhe e përshëndeti Hanin.
“Fizikisht dhe mendërisht, ajo është aq e talentuar, sa mund të bëhet lojtarja më e mirë në botë”, thotë basketbollistja tjetër e përfaqësueses së Kinës, Li Meng.
Kultivimi i një ylli të njohur nga tregu më i madh i basketbollit jashtë SHBA-së, mund të ofrojë mundësi të reja biznesore për WNBA-n, që po kërkon më tepër ekspozim.
Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE