Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

‘Katalanët’ janë shpallur kampion të La Ligas për sezonin 2018/2019, por kanë përjetuar një eliminim të rëndë nga Liga e Kampionëve, duke u përmbysur nga epërsia 3:0 në 4:3 në ‘Anfield Road’ nga Liverpool.
Mediet në Spanjë raportojnë se disa lojtarë do të largohen nga ‘Camp Nou’ këtë verë, dhe synimi i parë i Barcelonës do të jetë Antoine Griezmann.
Klauzola e Griezmann është 200 milionë euro, por nëse Barcelona e bind lojtarin para 15 qershorit për të kaluar në ‘Camp Nou’, gëzon të drejtën e transferimit të tij për 120 milionë euro.
Një objektiv tjetër i Barcelonës është edhe mbrojtësi i Ajax, Matthijs de Ligt.
Holandezi 19 vjeçar do të largohet ng Ajax këtë verë, dhe kalimi te Barcelona shihet shumë i mundshëm, me skuadrën e Valverde që do të paguajë deri në 80 milionë për shërbimet e tij.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE