Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Në nëntor ose dhjetor do të zhvillohet revanshi i peshave të rënda në boks midis Anthony Joshua dhe Andy Ruiz Jr. Ky i fundit fitoi më 1 qershor duelin e zhvillua në Nju Jork ndaj britanikut, duke marrë titujt kampionë bote të këtij Divizioni. Gjithsesi, sipas kontratës, Joshua aplikoi klauzolën për zhvillimin e revanshit, që më 99% do të zhvillohet në Britaninë e Madhe.
Menaxheri Eddie Hearn ka nisur që tani nga puna për gjetjen e një stadium gjigant për të zhvilluar këtë sfidë të dytë mes dy boksierëve. Ai ka piketuar 3 stadiume: “Wembley” në Londër, “White Hart Lane” në Londër si dhe “Principality Stadium” në Kardif.
“Joshua dëshiron të duelojë në “Wembley”, pasi aty ka dueluar disa herë më parë dhe ka triumfuar, ka kujtime të mira. Gjithsesi, në nëntor Londra nuk të dhuron kohë të mirë, ndaj nuk e di nëse Andy Ruiz Jr e pëlqen shiun”, u shpreh Eddie Hearn, menaxheri dhe promotori i Anthony Joshua.
Duelin e parë të zhvilluar në “Madison Square Garden” të Nju Jorkut, meksikani Ruiz fitoi me “KO teknik” në raundin e shtatë, duke i shkaktuar Joshua humbjen e parë në karrierë.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE