Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Kampioni i Kosovës, Feronikeli i ka mësuar emrat e kundërshtarëve në rundin preliminar në përpjekje për t’u kualifikuar në edicionin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve.
Stadiumi Fadil Vokrri në Prishtinë do të jetë nikoqir i rundit preliminar për kualifikim në Ligën e Kampionëve nga 25 deri më 28 qershor.
Linkoln Red Imps, Santa Coloma dhe Tre Penne janë kundërshtarët e Feronikelit në këtë rund, shorti për të cilin do të hidhet më 11 qershor.
Nikli e fitoi dupletën vendore, duke e siguruar titullin në Superligë në ditën finale të kampionatit dhe Kupën e Kosovës pak ditë më parë.
Ky rund ka dy ndeshje gjysmëfinale dhe një finale. Fituesit e dy gjysmëfinaleve takohen në finale, ndërsa fituesi i këtij rundi kalon në rrethin e parë kualifikues.
Për ta arritur misionin e pamundur, kualifikimin në Ligën e Kampionëve, klubi nga Drenasi duhet ta kalojë këtë rund, pastaj tri runde të tjera kualifikuese dhe play-offin.
(Kosova Sot Online)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE