Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Përveç Neymarit dhe Marto Verrattit, listës së lënduarve në skuadrën e Paris Saint-Germain i është shtuar edhe sulmuesi Edinson Cavani.
Trajneri Thomas Tuchel e ka pranuar se mund të jetë pa Marco Verrattin dhe Edinson Cavanin për ndeshjen e Paris Saint-Germainit kundër Manchester Unitedit në Ligën e Kampionëve të martën.
Cavani shënoi golin e vetëm në fitoren e PSG-së kundër Bordeaux të shtunën, por nuk qe në gjendje ta përfundojë ndeshjen dhe u largua nga fusha duke çaluar, për shkak se e tërhoqi muskulin në kofshe.
Sulmuesi uruguaian ishte njëri prej yjeve të pakta të PSG-së që e nisi ndeshjen nga fillimi, pasi Tuchel i mbajti në stol yjet si Leandro Paredes dhe Kylian Mbappe para ndeshjes së parë të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve në Old Trafford.
“Kemi shumë plane B tani. Pa Neymarin mbase edhe pa Marco [Verrattin] dhe pa Edinson [Cavanin], tani na duhet një plan D”, tha Tuchel.
“Unë nuk mund të mendoj për shumë plane të ndryshme paraprakisht. Na duhet ta analizojmë Manchester Unitedin, duhet të qetësohemi dhe të kemi vetëbesim”, shtoi ai.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE