Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sonte, në orën 21:00, do të zhvillohen dy ndeshjet e fundit të xhiros së parë të fazës së 1/8 të finales së Ligës e Kampionëve.
Ndeshjet e garës më prestigjioze të Evropës do të vazhdojnë sonte, kur Atletico Madridi do ta presë në shtëpi Juventusin. Këto dy skuadra luajnë stil të ngjashëm futbolli dhe ndeshja pritet të jetë me pak gola, transmeton Gazeta Express.
Skuadra e Massimiliano Allegrit dhe ajo e Diego Simeones njihen si top dy skuadrat më të mirë në mbrojtje në Evropë. Për t’i përmirësuar gjasat për të kaluar në çerekfinale, Juventusi do ta kërkojë një gol si mysafir, ndërsa Atletico synon ta mbajë portën e paprekur.
Statistikat për ndeshjen Atletico Madrid – Juventus:
1 – Cristiano Ronaldo e ka shënuar vetëm një gol në tetë ndeshjet e fundit të Ligës së Kampionëve. Ai ishte treguar i saktë para portës së kundërshtarët plot 11 herë në tetë paraqitjet paraprake.
6 – Antoine Griezmann e ka shënuar ose e ka asistuar të paktën një gol në gjashtë ndeshjet e fundit të Ligës së Kampionëve në Wanda Metropolitano (gjashtë gola, tre asiste). Këtë sezon, ai ka qenë i përfshirë në gjashtë nga nëntë golat e Atleticos në Ligën e Kampionëve.
9 – Atletico Madridi e ka arritur fazën eliminatore në secilën nga nëntë sezonet që i ka kaluar si trajner në Ligën e Kampionëve. Ai kishte pësuar disfatë në finale në dy nga katër sezonet e fundit me Juventusit.
6 – Atletico Madridi është i pamposhtur në Ligën e Kampionëve kundër klubeve italiane, nën drejtimin e trajneri Diego Simeone (katër fitore, dy barazime). Në këto gjashtë ndeshje, ata e kanë pranuar vetëm një, që ishte shënuar nga Kaka, në ndeshjen kundër Milanit, në mars të vitit 2014.
6 – Paulo Dybala i ka shënuar gjashtë gola në shtatë paraqitjet e tij të fundit në Ligën e Kampionëve, më shumë sesa në 24 paraqitjet paraprake në këtë garë, kur kishte arritur të shënonte pesë herë. Të gjitha golat në Ligën e Kampionëve, argjentinasi i ka shënuar me këmbën e majtë. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE