Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ish-numri dhjetë Juventus ka zbuluar se është pronar i një ekipi të vogël futbolli në Los Anxhelos që ka fituar promovimin në UPSL, Ligën e tretë amerikane.
Skuadra quhet “LA 10 FC” dhe është nën pronësi të Alessandro Del Piero, shkruan Indeksonline.
Italiani e kishte blerë skuadrën e vogël amerikane gjatë verës, mirëpo vetëm tani e ka bërë publike përmes një postimi në Facebook.
Ky është njoftimi i tij:
Ekipi im: 10 FC
Për mua Futbolli është i lidhur me pasion të pastër. Pas të gjitha, kjo është ajo që unë kam kërkuar gjithmonë, të kem një ekip të vogël të futbollit. Të ndihet pasioni.
Në fund të verës së kaluar vendosa të bëhem pronar i një ekipi të vogël futbolli të bazuar në Los Anxhelos, në partneritet me EDGE Americas Sports, për të cilën unë jam bashkë-themelues dhe partneri im i biznesit Jeffrey Whalen.
Kjo aventurë më fitoi menjëherë dhe sot po e zbuloj zyrtarisht këtë lajm të mrekullueshëm për herë të parë. Ekipi quhet LA 10 FC, ngjyrat tona janë të zeza dhe të bardha.
Në sezonin tonë të debutimit ne përfunduam në vendin e parë në Divizionin tonë dhe u promovuam në nivelin më të lartë të konkurrencës profesionale në ligën UPSL. Një ligë që ulet vetëm nën ndeshje të dytë të futbollit. Ne mbyllëm sezonin e pamposhtur.
Pas një periudhe anonimiteti (më njeh mua, më pëlqen privatësia), vendosa ta ndaj këtë përvojë të mrekullueshme dhe t’i jap kredi të gjithë ekipit për rezultatet e mahnitshme që kanë arritur.
Një falënderim i madh shkon tek stafi teknik, menaxhmenti dhe të gjithë lojtarët. Tani po kthehemi në fushë për sezonin e pranverës. Pushtimi i suksesit të parë si pronar ka pasur një ndjenjë të veçantë, të ndryshme, të re dhe argëtuese. Më pëlqen sepse më sjell përsëri kur gjithçka ishte vetëm një lojë.
A do të gëzosh për ne?
Alessandro

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE